KORNEL MAKUSZYŃSKI


Mądrym być, to wielka sztuka, Ale dobrym - jeszcze większa!

Get Adobe Flash player
Sierpień 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

GOŚCIMY

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

LOGO

NA TEREN SZKOŁY MOGĄ WEJŚĆ OSOBY Z ZEWNĄTRZ, PO WCZEŚNIEJSZYM TELEFONICZNYM UZGODNIENIU TERMINU SPOTKANIA, TYLKO WEJŚCIEM OD ULICY WAŁY JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO 1, DZWONIĄC DOMOFONEM.

FILM OBOWIĄZKOWY DO OBEJRZENIA

Szkoła wczoraj i dziś
W sierpniu 1933 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego wydało zarządzenie powołujące do życia Szkołę Powszechną nr 3 w Rawiczu. W pierwszym roku jej istnienia uczęszczało do niej 393 chłopców klas I-VI, uczących się w 9 oddziałach oraz 53 uczniów (dziewczynki i chłopcy) w oddziale mniejszości niemieckiej. Grono nauczycielskie wraz z kierownikiem liczyło 9 osób. Okupacja hitlerowska przerwała naukę w szkole. Na nowo swą działalność pedagogiczną placówka rozpoczęła 2 maja 1945 roku. W sierpniu 1948 roku szkoła ponownie zmieniła swą siedzibę i została przeniesiona do budynku zajmowanego przez gimnazjum i liceum przy ulicy Wały Batorego (obecnie ul. Wały Jarosława Dąbrowskiego). Jest to duży, piętrowy budynek zbudowany z czerwonej cegły w latach 1903-1906, znajdujący się w północno-zachodniej części Rawicza, poza plantami okalającymi stare miasto. Znajduje się on pod nadzorem konserwatora zabytków. Obecnie w szkole jest 18 sal lekcyjnych, z których 6 mieści się na parterze i przeznaczonych jest do nauczania zintegrowanego w klasach I - III. Poza tym na parterze znajduje się gabinet dyrektora szkoły, sekretariat, pokój nauczycielski, gabinet przyrodniczy. Na piętrze zaś: pracownia komputerowa, w której uczniowie od I klasy uczą się posługiwania komputerem, sala j. niemieckiego, pracownia, w której odbywają się zajęcia plastyki, a także dwa gabinety języka polskiego i matematyki, gabinet historyczny gabinet higienistki szkolnej oraz aula, w której odbywają się uroczystości szkolne. Na samej górze znajduje się biblioteka i czytelnia szkolna, służąca do realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, doskonalenia warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowania wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz wiedzy o regionie. Poza tym dzieci, które nie mają lekcji, mogą korzystać z zajęć prowadzonych w świetlicy, obok której znajduje się stołówka, gdzie za niewielką opłatą uczniowie mogą zjeść smaczny obiad. Dzieci z wadami postawy korzystają z gimnastyki korekcyjnej, prowadzonej w specjalnie do tego celu przystosowanej sali. W szkole jest również sala przeznaczona do nauki religii oraz gabinet pedagoga szkolnego, do którego mogą się udać ze swoimi problemami zarówno uczniowie, rodzice jak nauczyciele. W oddzielonym budynku mieści się sala gimnastyczna, która po przeprowadzonym w 1998 roku remoncie oraz rozbudowie zaplecza socjalno-magazynowego spełnia niezbędne warunki do prowadzenia zajęć sportowych. W dobudowanym zapleczu o łącznej powierzchni 110m2 znajdują się dwie szatnie, dwie łazienki, magazyn sprzętu, pokój nauczycielski oraz pomieszczenie gospodarcze.
Wokół szkoły jest obszerny teren, z którego część stanowią dwa boiska sportowe, na których podczas sprzyjającej pogody uczniowie odbywają lekcje wychowania fizycznego. Oddzielną część boiska stanowi tzw. boisko zielone z ławkami i stolikami, z którego korzystają najczęściej nauczyciele przyrody i plastyki, prowadząc lekcje w plenerze.
Obecnie w szkole uczy się 331 uczniów w 14 oddziałach. Pracuje 31 nauczycieli, którzy z dużym zaangażowaniem i poświęceniem dbają o wszechstronny rozwój edukacyjny swoich wychowanków. Funkcje opiekuńczo-wychowawczą szkoły wspierają także rodzice uczniów, włączając się w organizację różnorodnych imprez szkolnych i klasowych. Aktywnie działa Rada Rodziców, która jest współorganizatorem wielu przedsięwzięć i działań podejmowanych w szkole.
Administracją placówki zajmują się panie: sekretarka i księgowa. Za naprawdę drobnych usterek odpowiedzialny jest pan woźny, a o czystość w szkole dbają panie sprzątaczki.
W związku z tym, że budynek zlokalizowany jest wzdłuż ruchliwej ulicy, przy szkole znajduje się „strażnik szkolny” odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów, przechodzących przez jezdnię po i przed zajęciami szkolnymi.
Nadzór nad całą placówką sprawuje dyrektor szkoły, którym od 1 września 2011 roku jest mgr Małgorzata Mamot.
W kalendarz imprez szkolnych, poza apelami związanymi ze świętami państwowymi, wpisane są:

· Pasowanie na ucznia
To pierwsza wielka uroczystość w nowym roku szkolnym. Bohaterami tego dnia są uczniowie pierwszych klas. Pierwszoklasiści składają ślubowanie w obecności swych rodziców, nauczycieli oraz uczniów klas starszych. Otrzymują dyplomy i symboliczne prezenty. Po części oficjalnej następuje część artystyczna, podczas której można oglądać występy pierwszaków.

· Święto Pieczonej Pyry
Ten dzień to okazja do wspaniałej zabawy oraz integracji społeczności uczniowskiej. Klasy pierwsze wykonują „Panią Jesień”, drugie tworzą ziemniaczane ludki, a trzecie stroiki ze skarbów lasu znalezionych podczas spaceru. Czwartoklasiści puszczają wcześniej przygotowane latawce, zaś uczniowie klas piątych wędrują po ,,ścieżce edukacyjnej”, a następnie wykonują totem. Natomiast najstarsi, czyli szóstoklasiści, bawią się w podchody.
W czasie pikniku rodzice dla wszystkich dzieci smażą kiełbaski. Można też skosztować pieczonych ziemniaków i wypić gorącą herbatę.
Dzień ten to nie tylko okazja do wspaniałej zabawy, ale przede wszystkim do integracji społeczności uczniowskiej.
· Święto Szkoły
Już od kilku lat Święto Szkoły to najważniejsza impreza na terenie naszej szkoły. Celem jest prezentacja całorocznego dorobku pracy uczniów i nauczycieli. Na program uroczystości składają się występy artystyczne, wystawy i ekspozycje w klasach. Dzieci śpiewają piosenki, tańczą, recytują wiersze, występują w inscenizacjach teatralnych.
Dorobek „Trójki” mają okazję zobaczyć nie tylko uczniowie uczęszczający do niej, ale także rodzice oraz nasi przyszli wychowankowie wraz ze swoimi opiekunami.
· Warsztaty ekologiczne
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole organizowane są warsztaty ekologiczne. W związku z tym poszczególne klasy mają do wykonania zadania związane z ekologią. Klasy I przygotowują marzanny, klasy II kukiełki, a klasy III kosze ekologiczne, które później widoczne są na naszych korytarzach przez cały rok. Uczniowie klas IV-VI różną techniką wykonują ekologiczne plakaty, układają piosenki i wiersze o tej samej tematyce.
Na zakończenie warsztatów, wybrani uczniowie prezentują swe prace przed całą społecznością szkolną. Największym uznaniem cieszy się pokaz mody ekologicznej. Klasy otrzymują pamiątkowe dyplomy.
· Warsztaty zdrowotne
Każdego roku, oprócz warsztatów ekologicznych organizowane są warsztaty zdrowotne. Jak zwykle wszystkie klasy mają wyznaczone zadania, a efekty prac uczniowie prezentują w auli.
Swoje talenty i zainteresowania uczniowie mogą rozwijać, uczestnicząc w działalności organizacji szkolnych oraz w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych. Do wyboru mają bardzo szeroką ofertę:

· Samorząd Uczniowski
W szkole już od wielu lat prężnie funkcjonuje Samorząd Uczniowski. W działaniach tych może uczestniczyć każdy uczeń, wystarczy odrobina chęci, wzmożona aktywność i wybór sekcji, w której chciałoby się pracować.
Organizujemy liczne konkursy dla uczniów naszej szkoły, np. na świąteczny wystrój sal lekcyjnych, najpiękniej zdobioną pisankę wielkanocną i stroik. Co roku przyłączamy się do akcji „Góra Grosza” oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycją stało się już przekazywanie życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej, świąt i walentynek.
To tylko niektóre z projektów i zadań, które samorząd stara się realizować. Daje nam to możliwość do nawiązywania nowych kontaktów. Uczy, jak się integrować i łączyć przyjemne z pożytecznym.
Myślimy, że warto poświęcić swój czas na pracę w samorządzie; rozwijać swoje pasje i robić coś dla innych.
· Sport
W sporcie szkolnym powiatu rawickiego systematycznie osiągamy sukcesy medalowe w:
- indywidualnych i sztafetowych biegach przełajowych,
- sztafetach pływackich,
- szachach,
- czwórboju i trójboju LA,
- sztafetach 4x60m i 8x50m,
- indywidualnych konkurencjach LA, takich jak: 60 m, 300 m, 1000 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz piłkarski turniej „Orlik".
Do największych jednak zaliczamy osiągnięcia koszykarskie dziewcząt i chłopców - nie tylko w gminie i powiecie, ale także w rejonie leszczyńskim, a przede wszystkim w województwie, gdzie chłopcy w ciągu ostatnich 8 lat, od chwili reformy szkolnictwa, trzykrotnie awansowali do ścisłych finałów wielkopolskich, zdobywając:
- w 1999 roku II miejsce - srebrny medal w Międzychodzie;
- w 2000 roku IV miejsce we Wrześni;
- w 2004 roku III miejsce - brązowy medal w Ostrowie Wielkopolskim.
Uczestniczymy w:
- gminnych zawodach sportowych klas I – III;
- Masowym Biegu Młodości;
- gminnej Małej Olimpiadzie Matematycznej;
- międzynarodowym konkursie matematycznym "Kangur";
- zorganizowaniu Gminnego Konkursu "Z polszczyzną za pan brat";
- zdobywaniu kwalifikowanej odznaki turystycznej;
- turniejach szachowych;
- konkursach plastycznych, recytatorskich, ortograficznych, matematycznych, sportowych;
- festiwalu piosenki religijnej;
- Teatraliach;
- przeglądzie przedstawień ekologicznych.

 

 

Copyright © 2022 SP3RAWICZ  Rights Reserved.