Nie cenilibyśmy radości, gdyby była wiecznotrwała i snuła się nieprzerwanie. Gorycz bólu i dotkliwość cierpienia tym słodszą nam czynią radość, co się zjawi. Nie byłoby radości bez smutku. Nikt by nie wiedział, że to radość właśnie. Tym skwapliwiej witamy dzień, że przed nim snuła się mroczna oślepła noc. Kornel Makuszyński (z książki Awantura o Basię)

Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca. Jednym z wiosennych zwyczajów jest palenie lub topienie kukły nazywanej marzanną.

Wiosną ludzie wykonują wiosenne porządki. Przyroda budzi się do życia - pojawiają się kwiaty, np. przebiśniegi. Zwierzęta budzą się ze snu zimowego a ptaki przylatują z ciepłych krajów.

Wiosną obchodzone są Święta Wielkanocne. Ludzie idą wtedy do kościoła i święcą pokarmy. Pieczone są babki, mazurki i spożywane jest wielkanocne śniadanie.

Wiosną wracają do nas chęci do sportu - ludzie często biegają i spacerują.

Kornel Stebnicki i Krystian Nowak, 4b

W czasie ferii pamiętaj, aby:

- nie bawić się zbyt blisko drogi

- nie rzucać w głowę podczas zabawy śnieżkami

- uważać podczas jazdy na sankach i nartach

- spędzać czas aktywnie (a nie przed komputerem!)

- uważać, chodząc po śliskich chodnikach

- ubierać się ciepło!

- nie wrzucać śniegu za kołnierz innym osobom

- pamiętać o odpowiednim sprzęcie podczas wyprawy na górskie szlaki

UDANYCH FERII I DO ZOBACZENIA ZA DWA TYGODNIE!

Piotr Sowizdrzał i Mikołaj Sura, 6b

Nie tylko pobyt na scenie pasjonuje Wiktorię Wojtyczkę. Jej druga pasja i chyba nie ostatnia to pobyt nad wodą. W jakim celu? Popatrzcie na zdjęcie.

Halloween

Halloween jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych,Kanadzie,Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się większą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku.

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

Jack-o'-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.

Karolina Majewska 6b

Cześć! Oto kolejna odsłona serii ,,Podróże z Dudusiem''.

Tym razem byłem nad Morzem Bałtyckim, a dokładnie w Helu. Zobaczyłem i zwiedziłem dużo ciekawych, a nawet powiedziałbym wspaniałych miejsc. Zaliczyłem wejście na kolejną latarnię morską, która mieści się w Helu. Przeszedłem szlakiem różnych pomników i muszę przyznać, że nie wszystkie mnie ciekawiły. Niezłe wrażenie zrobił na mnie pomnik Obrońców Helu, może dlatego, że mój tata przy okazji opowiedział mi kawałek odległej dla mnie historii. Podobnie było w Muzeum Obrony Wybrzeża. Wojsko i działa, którymi bronił się Hel były naprawdę imponujące. W drodze nad morze oglądałem fortyfikacje złożone między innymi z bunkrów, dział przeciwlotniczych używanych podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej: HEL

Wyjechałam z rodzicami na długooczekiwaną wycieczkę w góry. Zaraz po zajęciach szkolnych wsiedliśmy w samochód i wyruszyliśmy. Do domu wróciliśmy w niedzielę wieczorem, więc o przygotowaniu się na poniedziałek nie było mowy. W tej sytuacji są dwa wyjścia:

• Przygotować się do lekcji przed wycieczką
  • Pójść do szkoły nieprzygotowanym

Czytaj więcej: NIEPRZYGOTOWANIE DO LEKCJI

18.02.2018 Ferienhaus Ostsee

CZEKA NAS

Luty 2018

Copyright © 2018 SP3RAWICZ  Rights Reserved.