Maj 2020

Czy  znasz te książki – konkurs dla klas V – VII

Pytania:

1. Akcja powieści rozgrywa się w wiejskim domu sędziwego profesora, w którym znalazła schronienie czwórka dzieci z bombardowanego przez Niemców Londynu. Stary i tajemniczy dom jest idealnym miejscem do zabaw…
  2. W tej szkole uczyć się mogą tylko chłopcy, których imię zaczyna się na literę A. Pan nauczyciel zamiast chusteczki do nosa i kropli na katar używa piegów.
  3. Bohaterem jest francuski uczeń i paczka jego kolegów z klasy, których przygody często kończą się katastrofą lub bójką.
  4. Akcja rozgrywa się w fantastycznej górzystej krainie Nangijali, w której dwaj chłopcy walczą z potwornym tyranem i smokiem.
  5. Opiekunami chłopca są Dursley’owie. Jego przyjaciel ma szczura i lubi jeść czekoladowe żaby, a przyjaciółka to straszna kujonka.
  6. Najmłodszy król świata, zesłany na bezludną wyspę. Jego rządy podobałyby się dzieciom.
  7. Dziewczynka była sierotą, która miała bujną wyobraźnię i szalone pomysły                  oraz charakterystyczny kolor włosów.
  8. Bohaterowie toczą walkę z bandą „czerwonoskórych” o miejsce do zabaw. Kończy się ona tragicznie dla jednego z nich.
  9. W książce bohaterowie (mniejsi od krasnoludków) wyruszają na niebezpieczną wyprawę, aby wykraść złoto, którego pilnuje okropny smok.
  10. Chłopak ten to skaranie boskie dla jego ciotki. Ma z nim same kłopoty. Wymyśla mu różne kary, jedna z nich to malowanie płotu.

Konkurs dla klas I – III

Zagadki na każdą okazję:

1. Idą dwa miesiące, słoneczne, gorące. W pierwszym lipy zakwitają w drugim sierpy zgrzytają.
  2. Co to za inżynier z zimą podróżuje i na wszystkich rzekach mosty buduje?
  3. Choć po niebie chodzę, to na ziemi suszę: Jasiowi koszulkę, Małgosi fartuszek.
  4. Z nim jest błoto, kurz bez niego. Co to jest? Powiedz kolego?
  5. Tłustego mleka da nam na serek i ciepłej wełny da na sweterek.
  6. Ma cztery kopyta, ma długie uszy, a jak się uprze z miejsca nie ruszy.
  7. Choć posiada pancerz wcale nie wojuje. Choć ma cztery nogi wolno spaceruje.
  8. Pełznie wśród trawy, w kłębek się zwija, gdy ją zobaczysz, z daleka omijaj.
  9. Jest pośród zwierząt magazynier słynny, lecz ziarno zbiera dla siebie, a nigdy dla innych.
  10. Chodzi nad nami do góry nogami.
  11. Jakie to zwierzę sobie pozwala kupować buty u kowala?
  12. Ma listki zielone, drobniutko strzyżone. Jesienią się stroi w korale czerwone.
  13. Pięknie pachnie, gdy w lipcu zakwita. Z niej dobra herbata, gdy mróz zazgrzyta.
  14. Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały.
  15. Zielone liście, biały kwiat-kto mnie jadł na pewno zgadł.

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 kwietnia.

Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody.

Copyright © 2020 SP3RAWICZ  Rights Reserved.